Problemy ze snem – przyczyny

Problemy ze snem dotykają około 30% Polaków. Nie wysypiamy się, chrapiemy, nie możemy zasnąć. Wszystko to jest wynikiem szeregu różnych czynników. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić najczęstsze przyczyny problemów ze snem. Zapraszamy do lektury.

Komfort w sypialni

Na wygodę naszego snu wpływ ma co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim – materac oraz poduszka. Konkretny wybór jest kwestią indywidualną. Warto udać się do specjalistycznego sklepu celem konsultacji z fachowcem.

Kolejną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza bezpośrednio przed snem. Sypialnie należy wywietrzyć. Warto również korzystać z osuszaczy lub nawilżaczy powietrza, aby osiągnąć odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Tryb życia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to w jaki sposób funkcjonujemy ma ogromny wpływ na nasz sen. Zarówno nasza dieta, jak i podejmowanie aktywności fizycznej, wpływa na ogólną kondycję organizmu. W im lepszej jesteśmy formie, tym lepiej śpimy.

Warto pamiętać o takich zasadach jak:

  • ostatni posiłek maksymalnie dwie godziny przed snem
  • brak konsumowania środków pobudzających (kawa, energy drinki) w drugiej części dnia
  • brak używek (alkoholu i papierosów)
  • codzienna aktywność fizyczna (najlepiej ćwiczenia tlenowe)

Bodźce zewnętrzne

Przygotowanie sypialni to nie tylko materac, czy odpowiednie wywietrzenie miejsca snu. Warto także pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ciszy i ciemności w miejscu. Nie należy zasypiać z włączonym światłem, czy telewizorem/radiem, gdyż to mocno rozprasza i utrudnia zasypianie (nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że właśnie dzięki temu zasypiamy).

Pamiętaj: problemy ze snem mogą być wynikiem choroby, dlatego też, jeśli po zapewnieniu sobie odpowiednich warunków do snu i zmianie trybu życia, problemy nadal występują – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Warto przy tym zauważyć, że jedną z dolegliwości, która wpływa na jakość naszego snu jest chrapanie. Nie powinniśmy ignorować tego, akustycznego zjawiska i również interweniować, gdy ono występuje.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *