Jak pozbyć się chrapania?

Chrapanie to przypadłość, która dotyka niemal 40% społeczeństwa. Wiele osób ignoruje ten problem i nie podejmuje prób leczenia. To wielki błąd, wszak chrapanie może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak chociażby bezdech senny.

Chrapanie – choroba

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że medycyna chrapanie klasyfikuje jako chorobę. Te akustyczne zjawisko podlega różnym formom leczenia. Wszystko zależy od tego, co stanowi przyczynę chrapania oraz w jakim wieku znajduje się pacjent dotknięty przypadłością.

Chrapanie leczy specjalista – laryngolog. Warto skonsultować problem nawet wtedy, gdy nie jest uciążliwy.

Chrapanie – przyczyny

Występowanie chrapania jest ściśle uzależnione od trybu życia. Zdecydowanie częściej te zjawisko pojawia się u osób z nadwagą i otyłością. Brak aktywności fizycznej, zła dieta – to wszystko może mieć wpływ na chrapanie.

Do częstych przyczyn chrapania zaliczyć należy również stosowanie używek, takich jak papierosy oraz alkohol. Substancje znajdujące się papierosach sprawiają, że ślina zalega w drogach oddechowych, co może doprowadzać do niedrożności. Z kolei, spożywanie alkoholu przed snem skutkuje zwiotczeniem mięśni.

Warto również zaznaczyć, że chrapanie może być uwarunkowane przez urazy mechaniczne lub wrodzone, takie jak chociażby krzywa przegroda nosowa.

Chrapanie – leczenie

Chrapanie można leczyć różnymi metodami. Zależą one przede wszystkim od przyczyny oraz wieku pacjenta. Aktualnie medycyna oferuje następujące metody:

Zabieg chirurgiczny – eliminuje urazy mechaniczne i wrodzone. Pozwala udrożnić drogi oddechowe. Zwykle może być realizowany u pacjentów powyżej 5 roku życia.

Spraye, preparaty do stosowania miejscowego – środki aplikowane w nosie to rozwiązanie nieinwazyjne i bardzo wygodne. Ich zadaniem jest poprawa drożności.

Warto również zauważyć, że w wielu przypadkach eliminacja chrapania możliwa jest poprzez usunięcie przyczyny (leczenie przyczynowe), czyli np. zmiana trybu życia na zdrowszy.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *