Co to jest depresja?

Depresja (zaburzenia depresyjne) to pojęcie, które powszechnie stosuje się w terminologii psychiatrycznej. Określa ono zespół objawów o charakterze depresyjnym, które występują w przebiegu zaburzeń nastroju (chórób afektywnych).

W dzisiejszej publikacji przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego problemu.

Jak objawia się depresja?

Depresja objawia się poprzez wszelkiego rodzaju zaburzenia nastroju, anhedonią, spowolnieniem, bezsennością oraz brakiem apetytu. To przypadłość, która może skutkować również myślami i próbami samobójczymi.

Czy każde zaburzenia nastroju to depresja?

Smutek jest naturalnie występującą zjawiskiem w życiu człowieka. Aby klasyfikować go do zaburzeń depresyjnych, musi występować nieprzerwanie przez minimum kilka tygodni.

Co przyczynia się do występowania zaburzeń depresyjnych?

Depresja niezwykle często pojawia się wówczas gdy człowiek coś lub kogoś straci (śmierć bliskiej osoby, bankructwo) lub poniesie porażkę (o dużym znaczeniu, np. nieudany związek).

Depresja to choroba czy zaburzenie?

Definicja depresji często przedstawiana jest w bardzo różny sposób. Dla jednych jest to choroba, dla drugich zespół zaburzeń. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na te pytanie.

Jakie są rodzaje depresji?

Powszechnie depresję dzieli się na dwa rodzaje: depresje endogenną oraz depresję egzogenną. Ta klasyfikacja nie jest jednak akceptowana przez wszystkich badaczy.

Co to jest depresja endogenna?

Ten typ zaburzeń depresyjnych ma podłoże biologiczne (bardzo często – genetyczne). Charakteryzuje się tym, iż nie ma zewnętrznej przyczyny występowania depresji.

Co to jest depresja egzogenna?

Zaburzenia o tym charakterze, często określane są jako depresja reaktywna. Związane są bezpośrednio ze zdarzeniami i czynnikami psychospołecznymi.

Jak leczyć depresję?

Depresja to choroba, której leczenie jest dosyć skomplikowane. Niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, który przeprowadza wywiad i zaleca leczenie psychoterapeutyczne i/lub leczenie farmakologiczne.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *