Jak wyleczyć łysienie plackowate?

Spośród wszystkich chorób skóry głowy, jedną z najbardziej nieestetycznych jest łysienie plackowate. To typ wypadania włosów, który objawia się poprzez ogniska wyłysień w kształcie placków, rozsianych po całej głowie.

Łysienie placowate – jakie są przyczyny choroby?

Plackowate wypadanie włosów to choroba skóry głowy, której przyczyny nie są do końca znane medycynie. A przynajmniej – trudno o stuprocentową pewność w tej materii.

Najbardziej prawdopodobną tezą dotyczącą czynników kształtujących, jest ta zakładająza, że łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za ciało obce i doprowadza do ich degradacji.

Łysienie plackowate jest również chorobą dziedziczną. Około 25% pacjentów potwierdza, że w ich rodzinie występują podobne przypadki łysienia.

Łysienie plackowate – jak objawia się choroba?

Ten typ wypadania włosów zwykle w pierwszej fazie dotyczy powierzchnii głowy, choć i od tego są wyjątki. Początkowo pojawiają się niewielkiej wielkości ogniska zapalne (10-15mm) średnicy. Z czasem ulegają znacznemu powiększeniu i rozlaniu na lwią część głowy. Rzadko kiedy łysienie dotyczy całej powierzchni.

Wypadanie włosów o charakterze plackowatym ma charakter przewlekły i nawracający. Zwykle jeden cykl chorobowy trwa około 5-6 miesięcy, po czym włosy samoistnie zaczynają odrastać.

Łysienie plackowate – jak leczyć?

Na ten moment, trudno o uniwersalne rozwiązanie jeśli chodzi o łysienie plackowate. Medycyna, ciągle poszukuje uniwersalnej metody, która zagwarantuje 100% skuteczność.

Obecnie, leczenie łysienia plackowatego można przeprowadzić za pomocą środków do stosowania miejscowego (finasteryd, minoxidil) oraz rozmaitych zabiegów (m.in: mezoterapia, fototerapia). Zaleceniem lekarzy jest również zmiana życia na zdrowszy, a w szczególności zadbanie o nowy, skuteczniejszy jadłospis. Warto również zadbać o suplementy takie jak cynk oraz biotyna.

Aktualnie uważa się, że łysienie plackowate jest nieuleczalne. Choroba pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *